Crème brûlée

brulee

Obok żabich udek i ślimaków jedna ze sztandarowych potraw kuchni francuskiej. Chyba nie ma prostszego przepisu na deser (no, może truskawki ze śmietaną…). Crème brûlée sam w sobie nie jest bardzo słodki – ot, mleczno-jajeczny krem z delikatnym aromatem wanilii. Słodycz skoncentrowana jest w karmelowej skorupce. Większą rolę odgrywa kontrast faktur pomiędzy kremem a skorupką.
Przepis umieszczam tu bardziej na własne potrzeby niż dla innych (na blogu na pewno nie zginie, co zapewne by się stało z zapisaną karteczką walającą się po kuchni). Jeśli będzie mi dane udać się do ojczyzny tego deseru, to na pewno spróbuję oryginalnej wersji i udoskonalę przepis (podejrzewam, że polski crème brûlée ma się do oryginału w takim samym stopniu jak przeciętna polska pizza). Na razie wersja nie wiem na ile godna nazwy crème brûlée, ale wiem, że dobra.

Z podanej ilości składników wyjdą 2-3 porcje (w moim przypadku – 3 ramekiny ϕ 9 cm, wypełnione do 2/3 wysokości).

Składniki:

  • 200 ml śmietanki 36%
  • 2 żółtka
  • pół laski wanilii
  • 3 łyżeczki domowego cukru waniliowego (można zastąpić zwykłym białym cukrem)
  • cukier brązowy do posypania

Śmietankę zagotować z przekrojoną wzdłuż laską wanilii, odstawić. Żółtka utrzeć z cukrem na kogel-mogel, cały czas mieszając, powoli wlewać śmietankę (z której uprzednio wyłowiono laskę wanilii). Ważne, aby mikstura była jak najmniej napowietrzona. Masę wlać do naczyń, w których będzie zapiekana, umieścić je w większym naczyniu wypełnionym wodą (np. forma do ciasta) i piec w kąpieli wodnej około 1 h w temperaturze 150 °C. Upieczone mają mieć złoty (ale broń Boże przypalony) wierzch. Odstawić do wystygnięcia i schłodzić w lodówce.

Zimny krem dokładnie posypać brązowym cukrem, tak, aby pokrywał dokładnie całą powierzchnię. Skarmelizować cukier palnikiem gazowym (są specjalne palniki do tego celu, ale zwykła lampa lutownicza też się sprawdza). Na youtube jest wiele filmików pokazujących tę czynność, więc można przypatrzyć się jak to zrobić. Podawać od razu po zastygnięciu karmelu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s